Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Zvyčajné počasie - Bosna a Hercegovina

Potrebujete vedieť, kedy je najlepší čas ísť do ciela Bosna a Hercegovina? Potom by ste sa mali pozrieť, aké počasie tam môžete očakávať počas roka.

Domov - Európa - Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina - aké počasie môžete očakávať

Podnebie Bosny a Hercegoviny je na juhu Stredomoria, západné a stredné časti majú horúce a suché leto, ale veľmi chladné zimy. Severovýchodná časť krajiny má kontinentálne podnebie. Oblasti s vysokou nadmorskou výškou majú krátke, chladné leto a dlhé, ťažké zimy. Pozdĺž pobrežia sú zimy mierne, obvykle daždivé.

Pri hovore o obvyklom počasí v tomto štáte sú informácie relevantné napríklad pre tieto obľúbené miesta: Banja Luka, Bihać, Bosanska Krajina, Bosanska Krupa, Central Bosnia, Derventa, Doboj, Foča, Glamoč, Gradiska, Gračanica, Grude, Herzegovina, Jablanica, Jajce, Konjic, Kozara, Krupa na Vrbasu, Međugorje, Mostar, Mrkonjić Grad, Neum, Northeastern Bosnia, Olovo, Pale, Posavina, Prijedor, Sarajevo, Sarajevo Region, Srebrenica, Teslic, Travnik, Trebinje, Tuzla, Vareš, Višegrad, Zenica, Široki Brijeg.

Poďme sa pozrieť, aké počasie môžete očakávať v oblasti okolo hlavného mesta a v mnohých ďalších mestách. Najteplejším mesiacom tu je Júl, priemerná maximálna teplota je 26.1 ℃ (78.98 ℉). Priemerná minimálna teplota v tomto mesiaci je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Najchladnejší mesiac tu je Január, priemerná maximálna teplota je 2.9 ℃ (37.22 ℉). Priemerná minimálna teplota v tomto mesiaci je -4.2 ℃ (24.44 ℉). Najviac daždivý mesiac tu je Apríl, priemerný počet daždivých dní je 11.1. Najmenej daždivý mesiac tu je August, priemerný počet daždivých dní je 7.8.

Pri cestovaní na niektoré miesta v lokácii Bosna a Hercegovina, vždy zvážte nadmorskú výšku miesta. Najvyšší bod tu je Maglic (2386 m) a najnižší bod je Adriatic Sea (0 m). V tejto krajine sú pomerne veľké rozdiely v nadmorských výškach, takže môžete očakávať, že počasie bude v rôznych nadmorských výškach rovnako odlišné. Majte na pamäti, že teplota zvyčajne klesá o 1.2 - 1.9 ℃ (2.2 - 3.5 ℉) na 200 m (656 stôp), v závislosti od ostatných podmienok. (A mali by sme dodať, že vo veľmi špeciálnom stave nazvanom tepelná inverzia dokonca teplota môže byť vyššia vo vyšších nadmorských výškach.)

Majte na pamäti, že nejde o predpoveď počasia, ale informácie o bežnom počasí (priemer). To vám pomôže rozhodnúť sa, kedy je najlepší čas ísť do ciela Bosna a Hercegovina. Prečítajte si ďalšie podrobnosti o typickom počasí v jednotlivých mesiacoch nižšie:

Január - Február - Marec - Apríl - Máj - Jún - Júl - August - September - Október - November - December

Január

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Január - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Január je 2.9 ℃ (37.22 ℉). Priemerná najnižšia teplota je -4.2 ℃ (24.44 ℉). Na začiatku mesiaca Január môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 3.3 ℃ (37.94 ℉). Na koncu mesiaca Január môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 4.55 ℃ (40.19 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Január - je 10.2. Priemerné zrážky sú 70.8 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 8:57 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 9:16 a na konci mesiaca 9:48.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Február

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Február - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Február je 6.2 ℃ (43.16 ℉). Priemerná najnižšia teplota je -2.1 ℃ (28.22 ℉). Na začiatku mesiaca Február môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 4.55 ℃ (40.19 ℉). Na koncu mesiaca Február môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 8.35 ℃ (47.03 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Február - je 8.9. Priemerné zrážky sú 67.6 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 9:48 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 10:27 a na konci mesiaca 11:11.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Marec

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Marec - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Marec je 10.5 ℃ (50.9 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 0.9 ℃ (33.62 ℉). Na začiatku mesiaca Marec môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 8.35 ℃ (47.03 ℉). Na koncu mesiaca Marec môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 12.85 ℃ (55.13 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Marec - je 10.1. Priemerné zrážky sú 68.3 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 11:11 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 11:56 a na konci mesiaca 12:41.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Apríl

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Apríl - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Apríl je 15.2 ℃ (59.36 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 4.7 ℃ (40.46 ℉). Na začiatku mesiaca Apríl môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 12.85 ℃ (55.13 ℉). Na koncu mesiaca Apríl môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Apríl - je 11.1. Priemerné zrážky sú 74.5 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 12:41 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 13:26 a na konci mesiaca 14:07.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Máj

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Máj - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Máj je 20.9 ℃ (69.62 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 8.9 ℃ (48.02 ℉). Na začiatku mesiaca Máj môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Na koncu mesiaca Máj môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 22 ℃ (71.6 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Máj - je 11. Priemerné zrážky sú 82.8 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 14:07 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 14:44 a na konci mesiaca 15:11.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Jún

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Jún - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Jún je 23.1 ℃ (73.58 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 11.8 ℃ (53.24 ℉). Na začiatku mesiaca Jún môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 22 ℃ (71.6 ℉). Na koncu mesiaca Jún môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 24.6 ℃ (76.28 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Jún - je 10.8. Priemerné zrážky sú 90 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 15:11 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 15:26 a na konci mesiaca 15:26.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Júl

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Júl - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Júl je 26.1 ℃ (78.98 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Na začiatku mesiaca Júl môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 24.6 ℃ (76.28 ℉). Na koncu mesiaca Júl môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 26.1 ℃ (78.98 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Júl - je 9.2. Priemerné zrážky sú 78 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 15:26 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 15:10 a na konci mesiaca 14:42.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

August

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - August - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci August je 26.1 ℃ (78.98 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Na začiatku mesiaca August môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 26.1 ℃ (78.98 ℉). Na koncu mesiaca August môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 24.1 ℃ (75.38 ℉). Priemerný počet daždivých dní - August - je 7.8. Priemerné zrážky sú 71 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 14:42 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 14:06 a na konci mesiaca 13:24.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

September

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - September - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci September je 22.1 ℃ (71.78 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 10.1 ℃ (50.18 ℉). Na začiatku mesiaca September môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 24.1 ℃ (75.38 ℉). Na koncu mesiaca September môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 19.6 ℃ (67.28 ℉). Priemerný počet daždivých dní - September - je 7.9. Priemerné zrážky sú 69.2 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 13:24 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 12:41 a na konci mesiaca 11:56.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Október

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - Október - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci Október je 17.1 ℃ (62.78 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 5.9 ℃ (42.62 ℉). Na začiatku mesiaca Október môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 19.6 ℃ (67.28 ℉). Na koncu mesiaca Október môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 13.6 ℃ (56.48 ℉). Priemerný počet daždivých dní - Október - je 8.1. Priemerné zrážky sú 76.8 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 11:56 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 11:11 a na konci mesiaca 10:28.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

November

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - November - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci November je 10.1 ℃ (50.18 ℉). Priemerná najnižšia teplota je 1.8 ℃ (35.24 ℉). Na začiatku mesiaca November môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 13.6 ℃ (56.48 ℉). Na koncu mesiaca November môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 6.9 ℃ (44.42 ℉). Priemerný počet daždivých dní - November - je 9.8. Priemerné zrážky sú 95.1 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 10:28 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 9:49 a na konci mesiaca 9:17.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

December

Typické (zvyčajné) počasie - Bosna a Hercegovina - December - je toto: Priemerná najvyššia teplota v zemi Bosna a Hercegovina v mesiaci December je 3.7 ℃ (38.66 ℉). Priemerná najnižšia teplota je -2.5 ℃ (27.5 ℉). Na začiatku mesiaca December môžete očakávať vyššie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 6.9 ℃ (44.42 ℉). Na koncu mesiaca December môžete očakávať nižšie teploty, priemerná najvyššia teplota je okolo 3.3 ℃ (37.94 ℉). Priemerný počet daždivých dní - December - je 10.8. Priemerné zrážky sú 84.7 mm (podívajte sa tu, čo toto číslo znamená). Pri plánovaní cesty, prosím, majte na pamäti, že skutočné počasie sa môže líšiť od týchto priemerných hodnôt. Dĺžka dňa na začiatku tohto mesiaca je približne 9:17 (hodiny a minúty), v v polovici mesiaca 8:58 a na konci mesiaca 8:54.Tieto čísla sú platné predovšetkým pre hlavné mesto a oblasť okolo nej. Je dôležité povedať, že počasie sa môže v rôznych nadmorských výškach výrazne líšiť, najmä v horách.

Nižšie sú priemerné hodnoty, takže ich môžete v týchto miestach považovať za typické počasie - Bosna a Hercegovina. Znak "-" znamená, že pre túto položku nemáme dostatok údajov.

Sarajevoteplota: - najvyššia teplota: 3.7 ℃ (38.66 ℉)najnižšia teplota: -2.5 ℃ (27.5 ℉)zrážky: 84.7mmdaždivé dni: 10.8
Mostarteplota: - najvyššia teplota: 10.1 ℃ (50.18 ℉)najnižšia teplota: 3.6 ℃ (38.48 ℉)zrážky: 178.5mmdaždivé dni: 13.3
Tuzlateplota: - najvyššia teplota: 5.3 ℃ (41.54 ℉)najnižšia teplota: -2.3 ℃ (27.86 ℉)zrážky: 71.2mmdaždivé dni: 15.9
Banja Lukateplota: - najvyššia teplota: 5.4 ℃ (41.72 ℉)najnižšia teplota: -2.4 ℃ (27.68 ℉)zrážky: 87.8mmdaždivé dni: 15.2
Keď čítate o počte mm zrážok, mali by ste to vedieť: Slabý dážď je, keď je rýchlosť zrážok je menšia ako 2,5 mm (0,1 palca) za hodinu. Pri miernom daždi je toto číslo medzi 2,5 mm a 10 mm (0,4 palca), pri silnom daždi je 10 - 50 mm (2,0 palca). Veľmi silný dážď má tento počet vyšší ako 50 mm za hodinu.