Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika

Obvyklé počasí - Bosna a Hercegovina

Potřebujete vědět, kdy je nejlepší čas jet do cíle Bosna a Hercegovina? Pak byste se měli podívat zde, jaké počasí můžete v průběhu roku očekávat.

Domů - Evropa - Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina - jaké počasí lze čekat

Klima Bosny a Hercegoviny je na jihu Středomoří, západní a centrální část mají teplé a suché léto, ale velmi chladné zimy. Severovýchodní část země má kontinentální klima. Oblasti s vysokou nadmořskou výškou mají krátké, chladné léto a dlouhé, těžké zimy. Podél pobřeží jsou zimy mírné, obvykle deštivé.

Když hovoříte o obvyklém počasí v tomto státě, informace jsou relevantní například pro tato oblíbená místa: Banja Luka, Bihać, Bosanska Krajina, Bosanska Krupa, Central Bosnia, Derventa, Doboj, Foča, Glamoč, Gradiska, Gračanica, Grude, Herzegovina, Jablanica, Jajce, Konjic, Kozara, Krupa na Vrbasu, Međugorje, Mostar, Mrkonjić Grad, Neum, Northeastern Bosnia, Olovo, Pale, Posavina, Prijedor, Sarajevo, Sarajevo Region, Srebrenica, Teslic, Travnik, Trebinje, Tuzla, Vareš, Višegrad, Zenica, Široki Brijeg.

Podívejme se nyní na to, jaké počasí můžete očekávat v okolí hlavního města a v mnoha dalších městech. Nejteplejším měsícem je zde červenec, průměrná maximální teplota 26.1 ℃ (78.98 ℉). Průměrná minimální teplota v tomto měsíci je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Nejchladnější měsíc je zde leden, průměrná maximální teplota 2.9 ℃ (37.22 ℉). Průměrná minimální teplota v tomto měsíci je -4.2 ℃ (24.44 ℉). Nejvíce deštivý měsíc zde je duben, průměrný počet deštivých dnů je 11.1. Nejméně deštivý měsíc zde je srpen, průměrný počet deštivých dnů je 7.8.

Když cestujete na některé místa, které obsahuje Bosna a Hercegovina, vždy je třeba zvážit nadmořskou výšku místa. Nejvyšší bod je zde Maglic (2386 m) a nejnižší bod je Adriatic Sea (0 m). V této zemi existují poměrně velké rozdíly v nadmořských výškách, takže můžete očekávat, že počasí bude v různých výškách také jiné. Mějte na paměti, že teplota obvykle klesá o 1.2 - 1.9 ℃ (2.2 - 3.5 ℉) za 200 m (656 ft), v závislosti na ostatních podmínkách. (A měli bychom dodat, že ve velmi zvláštním stavu nazvaném tepelná inverze může být i teplota vyšší ve vyšších polohách.)

Mějte prosím na paměti, že toto není předpověď počasí, ale informace o obvyklém počasí (průměr). To by vám mělo pomoci při rozhodování o tom, kdy je nejvhodnější doba k návštěvě cíle Bosna a Hercegovina. Přečtěte si další podrobnosti o typickém počasí v jednotlivých měsících níže:

leden - únor - březen - duben - květen - červen - červenec - srpen - září - říjen - listopad - prosinec

leden

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - leden - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci leden je 2.9 ℃ (37.22 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -4.2 ℃ (24.44 ℉). Na počátku měsíce leden můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.3 ℃ (37.94 ℉). Na konci měsíce leden můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 4.55 ℃ (40.19 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci leden je 10.2. Průměrné srážky jsou 70.8 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 8:57 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 9:16 a na konci měsíce 9:48.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

únor

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - únor - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci únor je 6.2 ℃ (43.16 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -2.1 ℃ (28.22 ℉). Na počátku měsíce únor můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 4.55 ℃ (40.19 ℉). Na konci měsíce únor můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 8.35 ℃ (47.03 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci únor je 8.9. Průměrné srážky jsou 67.6 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 9:48 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 10:27 a na konci měsíce 11:11.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

březen

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - březen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci březen je 10.5 ℃ (50.9 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 0.9 ℃ (33.62 ℉). Na počátku měsíce březen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 8.35 ℃ (47.03 ℉). Na konci měsíce březen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 12.85 ℃ (55.13 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci březen je 10.1. Průměrné srážky jsou 68.3 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 11:11 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 11:56 a na konci měsíce 12:41.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

duben

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - duben - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci duben je 15.2 ℃ (59.36 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 4.7 ℃ (40.46 ℉). Na počátku měsíce duben můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 12.85 ℃ (55.13 ℉). Na konci měsíce duben můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci duben je 11.1. Průměrné srážky jsou 74.5 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 12:41 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 13:26 a na konci měsíce 14:07.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

květen

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - květen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci květen je 20.9 ℃ (69.62 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 8.9 ℃ (48.02 ℉). Na počátku měsíce květen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Na konci měsíce květen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 22 ℃ (71.6 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci květen je 11. Průměrné srážky jsou 82.8 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 14:07 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 14:44 a na konci měsíce 15:11.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

červen

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - červen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci červen je 23.1 ℃ (73.58 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 11.8 ℃ (53.24 ℉). Na počátku měsíce červen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 22 ℃ (71.6 ℉). Na konci měsíce červen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 24.6 ℃ (76.28 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci červen je 10.8. Průměrné srážky jsou 90 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 15:11 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 15:26 a na konci měsíce 15:26.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

červenec

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - červenec - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci červenec je 26.1 ℃ (78.98 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Na počátku měsíce červenec můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 24.6 ℃ (76.28 ℉). Na konci měsíce červenec můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 26.1 ℃ (78.98 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci červenec je 9.2. Průměrné srážky jsou 78 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 15:26 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 15:10 a na konci měsíce 14:42.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

srpen

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - srpen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci srpen je 26.1 ℃ (78.98 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 12.8 ℃ (55.04 ℉). Na počátku měsíce srpen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 26.1 ℃ (78.98 ℉). Na konci měsíce srpen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 24.1 ℃ (75.38 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci srpen je 7.8. Průměrné srážky jsou 71 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 14:42 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 14:06 a na konci měsíce 13:24.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

září

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - září - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci září je 22.1 ℃ (71.78 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 10.1 ℃ (50.18 ℉). Na počátku měsíce září můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 24.1 ℃ (75.38 ℉). Na konci měsíce září můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 19.6 ℃ (67.28 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci září je 7.9. Průměrné srážky jsou 69.2 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 13:24 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 12:41 a na konci měsíce 11:56.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

říjen

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - říjen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci říjen je 17.1 ℃ (62.78 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 5.9 ℃ (42.62 ℉). Na počátku měsíce říjen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 19.6 ℃ (67.28 ℉). Na konci měsíce říjen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 13.6 ℃ (56.48 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci říjen je 8.1. Průměrné srážky jsou 76.8 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 11:56 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 11:11 a na konci měsíce 10:28.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

listopad

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - listopad - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci listopad je 10.1 ℃ (50.18 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 1.8 ℃ (35.24 ℉). Na počátku měsíce listopad můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 13.6 ℃ (56.48 ℉). Na konci měsíce listopad můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 6.9 ℃ (44.42 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci listopad je 9.8. Průměrné srážky jsou 95.1 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 10:28 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 9:49 a na konci měsíce 9:17.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

prosinec

Typické (obvyklé) počasí - Bosna a Hercegovina - prosinec - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Bosna a Hercegovina v měsíci prosinec je 3.7 ℃ (38.66 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -2.5 ℃ (27.5 ℉). Na počátku měsíce prosinec můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 6.9 ℃ (44.42 ℉). Na konci měsíce prosinec můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.3 ℃ (37.94 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci prosinec je 10.8. Průměrné srážky jsou 84.7 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 9:17 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 8:58 a na konci měsíce 8:54.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

Níže jsou uvedeny průměrné hodnoty, takže je můžete v těchto místech považovat za typické počasí v cíli Bosna a Hercegovina. Znak "-" znamená, že pro tuto položku nemáme dostatek údajů.

Sarajevoteplota: - nejvyšší teplota: 3.7 ℃ (38.66 ℉)nejnižší teplota: -2.5 ℃ (27.5 ℉)srážky: 84.7mmdeštivé dny: 10.8
Mostarteplota: - nejvyšší teplota: 10.1 ℃ (50.18 ℉)nejnižší teplota: 3.6 ℃ (38.48 ℉)srážky: 178.5mmdeštivé dny: 13.3
Tuzlateplota: - nejvyšší teplota: 5.3 ℃ (41.54 ℉)nejnižší teplota: -2.3 ℃ (27.86 ℉)srážky: 71.2mmdeštivé dny: 15.9
Banja Lukateplota: - nejvyšší teplota: 5.4 ℃ (41.72 ℉)nejnižší teplota: -2.4 ℃ (27.68 ℉)srážky: 87.8mmdeštivé dny: 15.2
Když čtete o množství srážek, měli byste to vědět: Slabý déšť je, když je výška srážek menší než 2,5 mm (0,1 in) za hodinu. U mírného deště je toto číslo mezi 2,5 mm a 10 mm (0,4 palce), při silném dešti je 10 - 50 mm (2,0 palce). Velmi silný déšť má toto číslo vyšší než 50 mm za hodinu.