Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika

Obvyklé počasí - Česko

Potřebujete vědět, kdy je nejlepší čas jet do cíle Česko? Pak byste se měli podívat zde, jaké počasí můžete v průběhu roku očekávat.

Domů - Evropa - Česko

Česko - jaké počasí lze čekat

Klima České republiky je mírné s poměrně teplými a suchými léty a chladnými zimami. Některá léta jsou chladnější, někdy teplejší, to samé lze říci o zimě. Nejhezčí částí země je jihovýchod, kde se vyrábí také víno. V horách je obvykle chladnější, takže když plánujete jít tam, pamatujte na to. V zimě můžete očekávat sněžení v horách (a někdy i v nížinách), ale ne jistě.

Když hovoříte o obvyklém počasí v tomto státě, informace jsou relevantní například pro tato oblíbená místa: Benešov, Beroun, Český ráj, České Švýcarsko, Brno, Střední Čechy, České Středohoří, Cheb, Dolní Kounice, Děčín, East Bohemia, Františkovy Lázně, Highlands, Holašovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Karlštejn, Karviná, Kleť, Kralupy nad Vltavou, Kroměříž, Kutná Hora, Lednice Valtice, Liberec, Lipno, Litomyšl, Litoměřice, Litovel, Litvínov, Loket, Mariánské Lázně, Mutěnice Wine Region, Severní Čechy, Severní Morava a Slezsko, Novosedly na Moravě, Nové Hrady, Nové Město pod Smrkem, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Poděbrady, Prachov Rocks, Praha, Prostějov, Písek, Rakvice, Slavonice, Jižní Čechy, Jižní Morava, Šumava, Teplice, Terezín, Tábor, Třeboň, Vrchlabí, Západní Čechy, Zlín, Znojmo, Zruč nad Sázavou, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí District, České Budějovice, Český Krumlov, Špindlerův Mlýn.

Podívejme se nyní na to, jaké počasí můžete očekávat v okolí hlavního města a v mnoha dalších městech. Nejteplejším měsícem je zde srpen, průměrná maximální teplota 25.9 ℃ (78.62 ℉). Průměrná minimální teplota v tomto měsíci je 14.1 ℃ (57.38 ℉). Nejchladnější měsíc je zde leden, průměrná maximální teplota 2.7 ℃ (36.86 ℉). Průměrná minimální teplota v tomto měsíci je -2.2 ℃ (28.04 ℉). Nejvíce deštivý měsíc zde je červen, průměrný počet deštivých dnů je 9.2. Nejméně deštivý měsíc zde je únor, průměrný počet deštivých dnů je 5.3.

Když cestujete na některé místa, které obsahuje Česko, vždy je třeba zvážit nadmořskou výšku místa. Nejvyšší bod je zde Snezka (1602 m) a nejnižší bod je Labe (Elbe) River (115 m). Takže rozdíly v nadmořských výškách v této zemi nejsou zanedbatelné a měli byste očekávat, že počasí bude jiné v různých výškách. Mějte na paměti, že teplota obvykle klesá o 1.2 - 1.9 ℃ (2.2 - 3.5 ℉) za 200 m (656 ft), v závislosti na ostatních podmínkách. (A měli bychom dodat, že ve velmi zvláštním stavu nazvaném tepelná inverze může být i teplota vyšší ve vyšších polohách.)

Mějte prosím na paměti, že toto není předpověď počasí, ale informace o obvyklém počasí (průměr). To by vám mělo pomoci při rozhodování o tom, kdy je nejvhodnější doba k návštěvě cíle Česko. Přečtěte si další podrobnosti o typickém počasí v jednotlivých měsících níže:

leden - únor - březen - duben - květen - červen - červenec - srpen - září - říjen - listopad - prosinec

leden

Typické (obvyklé) počasí - Česko - leden - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci leden je 2.7 ℃ (36.86 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -2.2 ℃ (28.04 ℉). Na počátku měsíce leden můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.2 ℃ (37.76 ℉). Na konci měsíce leden můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.6 ℃ (38.48 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci leden je 5.7. Průměrné srážky jsou 20.4 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 8:08 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 8:32 a na konci měsíce 9:13.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

únor

Typické (obvyklé) počasí - Česko - únor - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci únor je 4.5 ℃ (40.1 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -1.6 ℃ (29.12 ℉). Na počátku měsíce únor můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.6 ℃ (38.48 ℉). Na konci měsíce únor můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 6.85 ℃ (44.33 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci únor je 5.3. Průměrné srážky jsou 19 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 9:13 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 10:03 a na konci měsíce 10:58.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

březen

Typické (obvyklé) počasí - Česko - březen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci březen je 9.2 ℃ (48.56 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 1.7 ℃ (35.06 ℉). Na počátku měsíce březen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 6.85 ℃ (44.33 ℉). Na konci měsíce březen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 12.2 ℃ (53.96 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci březen je 6.7. Průměrné srážky jsou 26 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 10:58 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 11:54 a na konci měsíce 12:51.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

duben

Typické (obvyklé) počasí - Česko - duben - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci duben je 15.2 ℃ (59.36 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 5.2 ℃ (41.36 ℉). Na počátku měsíce duben můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 12.2 ℃ (53.96 ℉). Na konci měsíce duben můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci duben je 5.9. Průměrné srážky jsou 23.1 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 12:51 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 13:46 a na konci měsíce 14:39.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

květen

Typické (obvyklé) počasí - Česko - květen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci květen je 20.9 ℃ (69.62 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 9.8 ℃ (49.64 ℉). Na počátku měsíce květen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 18.05 ℃ (64.49 ℉). Na konci měsíce květen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 21.65 ℃ (70.97 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci květen je 8.6. Průměrné srážky jsou 52.1 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 14:39 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 15:25 a na konci měsíce 16:01.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

červen

Typické (obvyklé) počasí - Česko - červen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci červen je 22.4 ℃ (72.32 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 12.6 ℃ (54.68 ℉). Na počátku měsíce červen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 21.65 ℃ (70.97 ℉). Na konci měsíce červen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 23.85 ℃ (74.93 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci červen je 9.2. Průměrné srážky jsou 56.3 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 16:01 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 16:20 a na konci měsíce 16:20.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

červenec

Typické (obvyklé) počasí - Česko - červenec - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci červenec je 25.3 ℃ (77.54 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 14.6 ℃ (58.28 ℉). Na počátku měsíce červenec můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 23.85 ℃ (74.93 ℉). Na konci měsíce červenec můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 25.6 ℃ (78.08 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci červenec je 8.7. Průměrné srážky jsou 64.3 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 16:20 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 15:59 a na konci měsíce 15:23.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

srpen

Typické (obvyklé) počasí - Česko - srpen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci srpen je 25.9 ℃ (78.62 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 14.1 ℃ (57.38 ℉). Na počátku měsíce srpen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 25.6 ℃ (78.08 ℉). Na konci měsíce srpen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 23 ℃ (73.4 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci srpen je 8.3. Průměrné srážky jsou 59.2 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 15:23 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 14:36 a na konci měsíce 13:44.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

září

Typické (obvyklé) počasí - Česko - září - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci září je 20.1 ℃ (68.18 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 10.8 ℃ (51.44 ℉). Na počátku měsíce září můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 23 ℃ (73.4 ℉). Na konci měsíce září můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 17.15 ℃ (62.87 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci září je 7.3. Průměrné srážky jsou 35.2 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 13:44 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 12:49 a na konci měsíce 11:54.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

říjen

Typické (obvyklé) počasí - Česko - říjen - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci říjen je 14.2 ℃ (57.56 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 6.4 ℃ (43.52 ℉). Na počátku měsíce říjen můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 17.15 ℃ (62.87 ℉). Na konci měsíce říjen můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 10.85 ℃ (51.53 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci říjen je 5.5. Průměrné srážky jsou 23.1 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 11:54 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 10:58 a na konci měsíce 10:04.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

listopad

Typické (obvyklé) počasí - Česko - listopad - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci listopad je 7.5 ℃ (45.5 ℉). Průměrná nejnižší teplota je 2.3 ℃ (36.14 ℉). Na počátku měsíce listopad můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 10.85 ℃ (51.53 ℉). Na konci měsíce listopad můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 5.6 ℃ (42.08 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci listopad je 7.3. Průměrné srážky jsou 28.4 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 10:04 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 9:14 a na konci měsíce 8:34.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

prosinec

Typické (obvyklé) počasí - Česko - prosinec - je toto: Průměrná nejvyšší teplota v zemi Česko v měsíci prosinec je 3.7 ℃ (38.66 ℉). Průměrná nejnižší teplota je -0.9 ℃ (30.38 ℉). Na počátku měsíce prosinec můžete očekávat vyšší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 5.6 ℃ (42.08 ℉). Na konci měsíce prosinec můžete očekávat nižší teploty, průměrná nejvyšší teplota je okolo 3.2 ℃ (37.76 ℉). Průměrný počet deštivých dnů v měsíci prosinec je 5.8. Průměrné srážky jsou 24.9 mm (podívejte se zde, co toto číslo znamená). Při plánování cesty mějte prosím na paměti, že skutečné počasí se může lišit od těchto průměrných hodnot. Délka dne na začátku tohoto měsíce je přibližně 8:34 (hodiny a minuty), v polovině měsíce 8:08 a na konci měsíce 8:04.Tato čísla jsou platná především pro hlavní město a okolí. Je důležité říci, že počasí se může v různých výškách výrazně lišit, zejména v horách.

Níže jsou uvedeny průměrné hodnoty, takže je můžete v těchto místech považovat za typické počasí v cíli Česko. Znak "-" znamená, že pro tuto položku nemáme dostatek údajů.

Pragueteplota: - nejvyšší teplota: 3.7 ℃ (38.66 ℉)nejnižší teplota: -0.9 ℃ (30.38 ℉)srážky: 24.9mmdeštivé dny: 5.8
Brnoteplota: - nejvyšší teplota: 2.2 ℃ (35.96 ℉)nejnižší teplota: -2.7 ℃ (27.14 ℉)srážky: 32.2mmdeštivé dny: 7.6
Ostravateplota: - nejvyšší teplota: 2.8 ℃ (37.04 ℉)nejnižší teplota: -2.7 ℃ (27.14 ℉)srážky: 42mmdeštivé dny: 9
Pilsenteplota: - nejvyšší teplota: 2.7 ℃ (36.86 ℉)nejnižší teplota: -1.6 ℃ (29.12 ℉)srážky: 33.1mmdeštivé dny: 8
Liberecteplota: - nejvyšší teplota: 1.9 ℃ (35.42 ℉)nejnižší teplota: -2.8 ℃ (26.96 ℉)srážky: 68.4mmdeštivé dny: 13.3
Když čtete o množství srážek, měli byste to vědět: Slabý déšť je, když je výška srážek menší než 2,5 mm (0,1 in) za hodinu. U mírného deště je toto číslo mezi 2,5 mm a 10 mm (0,4 palce), při silném dešti je 10 - 50 mm (2,0 palce). Velmi silný déšť má toto číslo vyšší než 50 mm za hodinu.